We wtorek, w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość-przekazanie spadkobiercom uratowanego przed zniszczeniem archiwum Bolesława Polkowskiego, które trzydzieści lat temu wyrzucono na śmietnik. W ocalonym zbiorze są m.in. listy Polkowskiego z oflagu w Muranau, dokumenty harcerskie, wydawnictwa drugiego obiegu, liczne fotografie. Zbiór ten dołączy do głównej części Archiwum Polkowskiego, w którym są m.in. dokumenty z okresu przed 1918 – w tym te, które dotyczą współpracy Polkowskiego z ks. Ignacym Skorupką – ikoniczną postacią wojny polsko-bolszewickiej.
Podczas uroczystości, oprócz dokumentów z archiwum Bolesława Polkowskiego, zaprezentowane zostały ostatnie pozostające w rękach prywatnych odbitki fotograficzne zdjęć z powstania warszawskiego wykonane i opisane przez gdynianina Joachima Joachimczyka ps. “Joachim”.
Mieliśmy też okazję powiedzieć o najnowszym projekcie realizowanym w szkole związanym ze zbiorem relacji żołnierzy batalionu “Parasol”.
Bolesław Polkowski jest patronem jednej z nowych ulic w Chwarznie-Wiczlinie, do której można dojechać przecinając skrzyżowanie ul. Joachimczyka i gen. Zaruskiego. O wszystkich trzech była dzisiaj mowa w Społecznej Jedynce.
Po uroczystości złożono kwiaty na grobach Bolesława Polkowskiego oraz Joachima Joachimczyka. Miejsce pochówku generała Zaruskiego, który zmarł w więzieniu NKWD w Chersoniu, nie jest znane.
Udział w uroczystości wzięli prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

Uroczystość organizowana była wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Bolesława Srockiego.