W sobotę 10 grudnia sala konferencyjna PPNT w Gdyni zamieniła się na wiele godzin w baśniową krainę. Tego dnia przeprowadziliśmy pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego na Inscenizację Baśni. Okazało się, nie po raz pierwszy, że wyobraźnia dzieci, ale także inwencja twórcza dorosłych, nie mają granic. Scenę zaludniły postacie ze świata Dorotki z Krainy Oz oraz Alicji, która znalazła się po drugiej stronie lustra.  Przybyła również Królowa Śniegu oraz Kopciuszek. Nagrodzone na naszym festiwalu przedstawienie Szkoły Podstawowej nr 6 z Redy było przepiękną opowieścią  o przyjaźni i zwycięstwie dobra nad złem. Przepiękne stroje przygotowane dla postaci sprawiły, że zarówno Strach na Wróble, jak i Lew wyglądali jak żywi. Szkoły gimnazjalne, szczególnie Gimnazjum nr 2 z Wejherowa oraz Gimnazjum z Ryjewa, dokonały współczesnej reinterpretacji baśni. Alicja, Kaj i Gerda musiały mierzyć się ze współczesnymi problemami, wśród których pojawiły się tak ważne dziś zagadnienia jak zagubienie w wirtualnym świecie, nadmiar możliwości funkcjonowania na portalach społecznościowych. Młodzież zasygnalizowała, że krainą po drugiej stronie lustra, może stać się rzeczywistość znajdująca się po drugiej stronie monitora komputera. Znakomity był również występ zwycięzców pierwszej edycji, Zespołu Szkół z Tuchlina: profesjonalna scenografia, doskonałe stroje, bezbłędna gra aktorska, sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się jak w zawodowym teatrze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie spektakli oraz za mądre przesłania, z którymi nas zostawiliście. Do  zobaczenia za rok!

Szczególne podziękowania kierujemy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego za objęcie naszego festiwalu honorowym patronatem oraz za wspaniałe nagrody. Dziękujemy Pani Annie Markowskiej (Gdański Teatr Szekspirowski), Panu Mariuszowi Babickiemu, dramaturgowi i reżyserowi, Pani Joannie Konkiel (In Gremio) za pracę w jury konkursu.