Język programowania Scratch został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży. Praca z nim przypomina układanie puzzli, gdyż jest to język wizualny. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej czy matematycznej i daje szansę na odniesienie sukcesu po krótkim okresie nauki. Każde dziecko już na pierwszych zajęciach może stworzyć prostą aplikację. Po kolejnych spotkaniach zupełnie samodzielnie bawi się narzędziami programu, tworzy proste gry i animacje, komunikuje się z innymi użytkownikami na międzynarodowej platformie scratch.mit.edu.

Programowanie to umiejętność, która w XXI wieku będzie miała kluczowe znaczenie, a ktoś, kto zrobi pierwsze kroki w dzieciństwie może się tym zainteresować i zdobywać dalsze przydatne umiejętności. Nauka programowania służy nie tylko fanom nowoczesnych technologii. Dzięki specjalnie przygotowanym ćwiczeniom, poznając Scratch’a uczymy się planować, porządkować dane i rozwijamy logiczne myślenie, co z pewnością przyda się każdemu.

W naszej szkole działa Scratch Club, którego członkowie spotykają się co tydzień, by wymieniać się doświadczeniami i poszerzać umiejętności programistyczne. Niektóre projekty scratcherów ze Społecznej Jedynki umieszczone zostały na blogu: scratchclubgdynia.blogspot.com.

Zapraszamy 🙂