Klasa VIa wraz z Wychowawczynią zorganizowała w czwartek sprzedaż smakołyków w celu zebrania pieniędzy na czesne dla dziecka Afryki, w ramach programu Adopcja Serca Szkoła Podstawowa. Program ten obejmuje najmłodsze dzieci, często już w okresie przedszkolnym. Środki pochodzące od ofiarodawców (13 euro miesięcznie) są przeznaczane na dożywianie dzieci, opłacanie czesnego, zakup przyborów i mundurka szkolnego oraz na opiekę medyczną.

W krajach Afryki subsaharyjskiej takich jak Rwanda, Burundi, Kongo, Kamerun gdzie 90% ludności utrzymuje się z pracy na roli wszędzie i o każdej porze dnia można zobaczyć gromady dzieci. Pracują w polu, noszą wodę i drewno na opał, gdzieś idą, bawią się, grają w piłkę z liści banana… ale nie chodzą do szkoły.
Afryka jest miejscem niespokojnym. Przykładem może być Burundi, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Rząd, który spłaca olbrzymie zadłużenie zagraniczne, nie jest w stanie finansować oświaty i ochrony zdrowia. Znaczenie więcej przeznacza na odsetki od długów zagranicznych. Dlatego zarówno nauka (też w szkole podstawowej), jak i pomoc medyczna jest płatna, a ubogą ludność na te opłaty po prostu nie stać. Sytuację sąsiedniej Rwandy ogromnie pogorszyła wojna domowa w r. 1994, kiedy to w wyniku ludobójstwa zginęło ponad milion osób. Po tej rzezi pozostały setki tysięcy sierot i wdów, a kraj został zrujnowany. Wśród najbardziej poszkodowanych znalazły się dzieci, pozbawione rodzin, dzieciństwa, poczucia bezpieczeństwa, możliwości nauki i normalnego rozwoju.

W ramach zorganizowanej sprzedaży smakołyków, udało nam się zebrać 857 zł. Wszystkim zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy! 🙂