Umiejętność prawidłowego kadrowania fotografii jest jedną z najważniejszych. Jeśli nie uda nam się uchwycić prawidłowo obrazu, to zdjęcie będzie nieudane, bez względu na to jak dobrym będziemy dysponowali sprzętem.
To właśnie kadrowanie decyduje w jaki sposób fotografowany obiekt jest wkomponowany w całość obrazu i jak będzie oddziaływał na osobę oglądającą zdjęcie. Znalezienie odpowiedniej “pozycji” aparatu już w trakcie robienia zdjęcia jest bardzo istotne. I dlatego zdjęcia przyrodnicze, robione na zewnątrz, pokazujące krajobraz – najczęściej robione są w poziomie. Taki kadr nazywamy krajobrazowym. Natomiast fotografie ukazujące czyjąś twarzy czy sylwetkę najładniej wychodzą, gdy zrobimy je w pionie. To kadr portretowy.

W trakcie zajęć kółka fotograficznego ćwiczyliśmy dopasowywanie poszczególnych rodzajów kadrów do  tematu. Czasami jeszcze siła przyzwyczajenia okazywała się większa i nie wszyscy pamiętali o tym, aby robiąc zdjęcie koleżance czy koledze trzymać aparat pionowo, lecz warto zauważyć, że te wykonywane poprawnie – komponują się zdecydowanie lepiej.
Tak samo jest przy fotografowaniu otoczenia naszej szkoły. Dzięki poziomym ujęciom można było pokazać zdecydowanie więcej elementów otaczającej przestrzeni.