We wtorek, 26 marca 2024 klasa 3 a odwiedziła jedyne i niepowtarzalne Muzeum Emigracji w Gdyni. Usytuowane w historycznym budynku Dworca Morskiego, muzeum opowiada o Polakach, którzy w różnych czasach, z różnorodnych powodów, opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, wolności i marzeń.
Podczas warsztatów „Polacy brylują, Polki imponują” uczniowie zapoznali się z tematyką emigracji i imigracji. Na podstawie różnorodnych źródeł (Internet, muzyka, malarstwo),  zdobywali informacje  o działalności znanych polskich emigrantów i emigrantek, tj.: Maria Skłodowska-Curie, Olga Boznańska,  Fryderyk Chopin, Pola Negri, Ernest Malinowski. Zadaniem uczniów było stworzenie  mini-wystawy poświęconej wybranym bohaterom. Następnie za pośrednictwem stałej ekspozycji uczniowie przenieśli się do lat Wielkiej Emigracji Polaków. Wystawa pozwoliła poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, jakimi środkami transportu podróżowali ludzie oraz pokazała jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem. Wizyta w muzeum wszystkim bardzo się podobała.
BK