Z racji współpracy naszej szkoły z Katedrą Teatru Dramatu i Widowisk UG oraz w ramach kontynuacji projektu Zdolni z Pomorza, w poniedziałek 14 maja, uczniowie klasy VII mieli wspaniałą okazję, aby uczestniczyć w otwarciu IX. Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, który odbywa się w dniach 14 – 20 maja 2018 w Sopocie, Gdańsku i Gdyni.  Tematem wiodącym tegorocznej edycji są szeroko pojęte MAPY.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali, w jednej z aul budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, jego twórcy i główni organizatorzy: profesor David Malcolm, profesor Tomasz Wiśniewski oraz doktor Katarzyna Kręglewska. Już po wejściu do budynku zauważyliśmy fotografie, które momentalnie skojarzyliśmy z panią Asią Lisiewicz, a tak naprawdę doktor Joanną Lisiewicz, za której sprawą znaleźliśmy się tego dnia na Uniwersytecie. Przedstawiały Tadeusza Różewicza podczas jego licznych wizyt w Karkonoszach. Po oficjalnym otwarciu i przemowach, m.in. władz Uczelni, Wydziału oraz Prezydent Sopotu, pani Lisiewicz przedstawiła pierwszego prelegenta Festiwalu, pana Zbigniewa Kulika, dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, a zarazem fotografa oraz autora publikacji dotyczących Karkonoszy. To właśnie pani Lisiewcz, która od lat pasjonuje się twórczością Różewicza, zaprosiła pana Kulika do wzięcia udziału w Festiwalu. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć dziesiątki zdjęć poety i pisarza, z którym pan Kulik znał się również prywatnie, a projekcji slajdów towarzyszyło odczytanie fragmentów kilku wierszy oraz niezliczone ciekawostki i anegdoty związane z Tadeuszem Różewiczem.

Następnie mieliśmy okazję wysłuchać fragmentu opowiadania Zygmunta Haupta oraz mistrzowskiego tłumaczenia tego fragmentu autorstwa profesora Davida Malcolma. Były to zatem lekcje języka polskiego i angielskiego na poziomie zaawansowanym.