We wtorek 12 września 2023 r. uczniowie klasy III a  udali się do Gdańska, aby zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Celem wizyty było przygotowanie do zrozumienia problematyki omawianej lektury J. Papuzińskiej pt. Asiunia. Trzecioklasiści uczestniczyli w interaktywnych warsztatach pt. „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania”. Zadaniem dzieci było poznanie historii warszawskiej rodziny w czasie niemieckiej okupacji Polski. W odtworzonym mieszkaniu z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, w wielu zakamarkach czekały na odkrycie informacje dzięki którym powstała opowieść o okupacyjnych losach Polaków. Specjalnie przygotowana ekspozycja, w aktywny sposób pozwoliła uczniom „dotknąć historii” i spróbować odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań. Czym różni się mieszkanie z I połowy XX w. od współczesnego lokalu? Jakie podobieństwa i różnice w odniesieniu do współczesności znajdziemy w przedwojennej sali lekcyjnej? Z jakimi problemami borykali się mieszkańcy okupowanej Warszawy. Wizyta w muzeum wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Z pewnością była to niezwykła i obowiązkowa lekcja historii, której żaden trzeciak nie zapomni.

B.K.