Jeszcze przez tydzień jest możliwe obejrzenie wystawy największego dokumentalisty Powstania Warszawskiego. Zrobił ponad 1500 zdjęć z całego okresu tego bojowego zrywu o wolność. Mowa o gdynianinie Joachimie Joachimczyku ps. „Joachim”, żołnierzu Armii Krajowej. W historii zapisał się nie tylko uwiecznieniem walczących powstańców, ale też słynnymi akcjami, którym zawdzięczamy obecny kształt naszego miasta.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Społecznej Jedynki, Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego, a także Muzeum Miasta Gdyni. Dokładnie od 1 sierpnia do 2 października wystawa jest dostępna na Skwerze Kościuszki.

Pomysł na wystawę narodził się już w 2011 roku. Pracowałem wtedy w Gdańsku. Przyszedł do mnie uczeń i powiedział, że u babci w szafie są jakieś klisze. Nie umiał sprecyzować dokładnie, co na nich jest. Zacząłem dopytywać i okazało się, że w tej gdańskiej szafie leży około 50 rolek filmu, które zrobił Joachim Joachimczyk w czasie Powstania Warszawskiego. Znaleźliśmy źródło zdjęć. To największy zbiór zdjęć z Powstania Warszawskiego wykonanych przez jednego autora – mówi Waldemar Stopczyński – prezes Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego oraz nauczyciel naszej szkoły.

Przez cały okres dostępności wystawy można było uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących m.in. spotkaniach z bohaterami tamtych czasów, które odbywały się w Muzeum Miasta Gdyni.

– Jestem niezwykle dumny, ponieważ wystawa powstała przy zaangażowaniu uczniów Społecznej Jedynki. Z jednej strony badali i odkrywali historię, natomiast z drugiej poznawali niezwykle inspirujące czyny człowieka, dzięki któremu zawdzięczamy współczesny kształt naszego miasta – mówi Marek Radyko – dyrektor Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej oraz wiceprezes stowarzyszenia In gremio.

W otwarciu wystawy brała udział Kinga Wygonowska, córka Joachima Joachimczyka, które nie ukrywała emocji. Jak sama przyznała, jej ojciec byłby szczęśliwy z powstania wystawy właśnie w tym momencie.

Korzystając z ostatnich chwil dostępności wystawy w przestrzeni Skweru Kościuszki uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły zwiedzili wystawę z prezentacją pana Waldemara Stopczyńskiego oraz Dyrektora Szkoły.