Przedostatni dzień w Trondheim spędzony na zwiedzaniu głównych atrakcji turystycznych miasta. Nie zabrakło też pracy merytorycznej i prezentacji przed norweskimi uczniami.
🇸🇯🇸🇯🇸🇯🇸🇯
Uczennice klasy siódmej Społecznej Jedynki wziely udzial w finale Mini Innovation Camp. Uczniowie pracowali nad innowacjami, które realizują wybrane cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Cztery najlepsze zespoły prezentowały swoje pomysły przed komisją złożoną z nauczycieli, laureatów poprzednich edycji innovation camp, lokalnych polityków i przedstawicieli lokalnych firm. W finale znalazły się prezentacje nt. bezpieczeństwa dzieci, roboto-ryby, która miałaby wyłapywać nieczystości w rzekach, pomysłu na aplikację, która pomaga znajdować aktywności dla określonej grupy wiekowej, shake baru, który może być rozwiązaniem problemu marnowania żywności.
Na zakończenie prezentacji norweskich uczniów zaprezentowano pomysły, które wygrały konkurs “Chrońmy klimat metropolii” w Polsce, w tym naszych uczennic Marty, Zosi i Emilie.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Szkolne wyzwania zakończono wycieczką do katedry Nidarosdomen, po której oprowadzał uczestników przewodnik w długiej szacie. Kościół został wybudowany nad grobem króla Olafa II Haraldssona, nazywanego królem Wikingów. Z kopułą mierzącą ponad 102 metry i iglicą o wysokości 91 metrów, Nidarosdomen jest jednym z największych kościołów tego typu w Skandynawii. Zachwyca niesamowitą gotycką fasadą, wielkością oraz zabytkowymi wnętrzami. Do 2006 roku w katedrze przechowywano królewskie regalia (m.in. korony, miecze itp.), które przeniesiono do Pałacu Arcybiskupiego. Katedra jest również miejscem koronacji norweskich monarchów. W 1991 r. dokonano tutaj koronacji obecnego Króla Haralda V i jego żony Królowej Sonji.
Uczestnicy udali sie również na spacer do Ilabekken. To arteria wodna biegnąca przez wzgórza Bymarki aż do Ilsvikøra (dzielnica Trondheim). Jej najciekawszym fragmentem jest mały wodospad i wiodące wzdłuż niego tradycyjnie drewniane schodki.
Uczniowie z Polski zakonczyli dzień na wysokości, a dokładnie na wieży telewizyjnej Tyholttårnet, która od 1985 r. jest nieodłącznym elementem krajobrazu Trondheim. Wieża ma 124 m. Na 74 metrze mieści się restauracja, z której rozpościera się widok na całe miasto. Górna kondygnacja restauracji jest ruchoma i obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara, co sprawia, że można oglądać panoramę całego miasta. Pełny obrót trwa godzinę.
@Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

Gdańskie Wody