18 grudnia uczniowie klasy V a pojechali do centrum Gdyni. Pierwszym przystankiem była nowa siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury z jego pięknym modernistycznym wnętrzem.

Następnie poszliśmy na Plac Kaszubski: dowiedzieliśmy się, gdzie kiedyś mieściła się pętla trolejbusowa, pomachaliśmy tacie Poli, który pokazał się nam w oknie swojego gabinetu 🙂 i poszliśmy pod pomnik Antoniego Abrahama. Spędziliśmy chwilę na placu zabaw przy plaży, a następnie poszliśmy do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie obejrzeliśmy dwie wystawy. Pierwsza z nich pt.: “Przemoc i Pamięć”, autorstwa Doroty Nieznalskiej, ukazuje jeden
z aspektów okrutnych lat wojennych, kiedy ludność polska podlegała pseudo badaniom antropologicznym, a dzieci, które miały blond włosy i niebieskie oczy były zabierane rodzicom i oddawane na wychowanie Niemcom. Na drugiej wystawie, o wiele bardziej radosnej, mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję polskich pocztówek świątecznych z lat 1960-1975.  Zaobserwowaliśmy różnice w wyglądzie starych i współczesnych kart świątecznych.  Nasze wyjście zakończyło się wizytą w kawiarni.