To piękne święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001r. Data 29 września jest nieprzypadkowa, odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom nie tylko z okazji tego święta, ale każdego dnia.

Co daje codzienne czytanie?

Badania i  praktyka pokazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny i społeczny: buduje więź między czytającym dorosłym i dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną – empatię, umiejętności komunikacji,  wrażliwość moralną, wzmacnia poczucie własnej wartości, wzbogaca język, poprawia zrozumienie tekstów i poleceń, uczy myślenia logicznego, przyczynowo­ -skutkowego i krytycznego, poprawia koncentrację, wydłuża przedział uwagi, rozwija pamięć i wyobraźnię, doskonali zdolność czytania.

Wisława Szymborska nie myliła się mówiąc, że: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. CODZIENNIE!