O jakim państwie mowa?
Oczywiście, Finlandia. Kraj, który w 2023r. po raz szósty uplasował się na najwyższym miejscu w rankingu World Happiness Report, kolebka innowacji pedagogicznych oraz sukcesów reform szkolnictwa, sukcesywnie wprowadzanych od lat 80.
Ciężko wymarzyć sobie lepsze miejsce do szlifowania nauczycielskich kompetencji. Dzięki udziale w programie Erasmus+, jedna z naszych nauczycielek – Joanna Dąbrowska, miała szansę na poznanie sekretów fińskiej edukacji.
W fińskiej szkole kładzie się nacisk na dziecięcą samodzielność, współpracę, kontakt z naturą oraz ciepłe relacje między nauczycielem a podopiecznymi. Podstawą tworzenia przestrzeni do nauki są projekty edukacyjne bazujące na zainteresowaniach uczniów.
Kto zna panią Asię ten wie, że żaden z tych składników nie jest jej obcy!

Jak widać, nasza kadra nawet w wakacje nie próżnuje

Mobilność edukacyjna di Finlandii w ramach realizowanego w Społecznej jedynce projektu “Innowacyjne podejście do rzeczywistości szkolnej w obliczu pandemii COVID-19” finansowana była ze środków Unii Europejskiej programu Erasmus plus, Edukacja Szkolna.