Mindfulness i krytyczne myślenie – poszerzanie horyzontów na kursach Erasmus Plus na Teneryfie.

W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i zmian, rozwój umiejętności staje się kluczowy dla nauczycieli. Dlatego też, kadra Społecznej Jedynki postanowiła poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w kursach zorganizowanych w ramach programu Erasmus+ na urokliwej wyspie Teneryfa.

Pierwszy tydzień wakacji nauczycielki Pani Ania D, Ania J, Kamila S i Asia Ł spędziły na Teneryfie, uczestnicząc w warsztatach “Mindfulness” oraz “English for Teachers”. Czym były te warsztaty?

Warsztaty “Mindfulness” skupiały się na technikach mindfulness, czyli uważności, które mogą być stosowane zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów. Zgłębiałyśmy praktyki medytacyjne, techniki oddechowe oraz sposoby radzenia sobie ze stresem. Ponadto, podczas tych warsztatów omawiano również, w jaki sposób wprowadzać mindfulness do codziennej pracy z uczniami, aby wspierać ich emocjonalny rozwój i poprawić atmosferę w klasie. Po zakończeniu kursu  wróciłyśmy do szkoły z nowymi narzędziami, które pomogą nam lepiej zarządzać klasą oraz dbać o dobrostan psychiczny uczniów.

Kurs “English for Teachers” skoncentrował się na doskonaleniu umiejętności językowych nauczycieli różnych przedmiotów. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję praktykować swoje umiejętności komunikacyjne w grupie międzynarodowej. Ten kurs nie tylko pomoże nam lepiej radzić sobie z wykorzystaniem języka angielskiego jako narzędzia wspierającego naukę w swoich przedmiotach, ale także stworzył możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów, co prowadzi do wzrostu kulturowej i pedagogicznej wiedzy. Po powrocie do szkoły będziemy wykorzystywać te umiejętności i wiedzę, wprowadzając elementy języka angielskiego w swoich zajęciach oraz angażując się w międzynarodową współpracę np. w projektach edukacyjnych z udziałem uczniów z różnych krajów.

Drugim tygodniem kursów był czas na rozwijanie umiejętności w zakresie kreatywnego i krytycznego myślenia na zajęciach “Creative and Critical Thinking”.

Kurs “Creative and Critical Thinking” był inspirującym doświadczeniem, które otworzyło nasze oczy na znaczenie kreatywności i analitycznego myślenia. Podczas tych zajęć mieliśmy okazję eksplorować różnorodne metody i techniki, które pomagają rozwijać zarówno kreatywne, jak i krytyczne myślenie. Współpraca z innymi uczestnikami kursu umożliwiła nam wymianę pomysłów i doświadczeń, co jeszcze bardziej wzbogaciło nasze zrozumienie tematu.

Nabyte umiejętności i doświadczenia z kursów będą miały zastosowanie w naszej pracy zawodowej podczas zajęć z uczniami, ale także w życiu codziennym. Będziemy dzielić się i wykorzystywać nowo zdobytą wiedzę do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, analizowania problemów oraz podejmowania świadomych decyzji.

Dodatkowo, udział w kursach umożliwił nam rozwijanie umiejętności językowych poprzez komunikację z uczestnikami z różnych krajów. Współpraca w międzynarodowej grupie nie tylko poszerzyła nasz zasób słownictwa i umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, ale także promowała tolerancję, otwartość na inne kultury i współpracę w zróżnicowanym środowisku.

Nasze doświadczenie na Teneryfie podczas kursów Erasmus+ nie tylko poszerzyło nasze horyzonty, ale także zainspirowało nas do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych możliwości. Jesteśmy gotowe na wyzwania, jakie przynosi przyszłość, i pełni energii do kontynuowania naszej edukacyjnej podróży. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, nauczycielki będą mogły lepiej sprostać wyzwaniom współczesnej edukacji oraz zapewnić uczniom jeszcze lepszą jakość nauki.

Uczestnicząc w kursach Erasmus Plus miałyśmy okazję odkrywać piękno Teneryfy w różnorodny sposób. Spacerując po malowniczych plażach i urokliwych wioskach, mogłyśmy zanurzyć się w lokalną atmosferę, a także uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć dziedzictwo wyspy. Nie zabrakło również okazji do delektowania się wyśmienitą kuchnią kanaryjską, która zachwycała różnorodnością smaków. W czasie wolnym między zajęciami, był czas na relax na plaży i podziwianie bogactwa przyrody wyspy.

Dodatkowo, podróżowałyśmy na południe i północ wyspy, przemierzając kręte drogi, które oferowały niezapomniane wrażenia i niesamowite widoki. Podczas tych wypraw mogłyśmy podziwiać majestatyczne klify, malownicze wybrzeża oraz bujne tereny górskie, które zachwycały swoim pięknem. Teneryfa zaskakiwała nas różnorodnością krajobrazów i bogactwem natury, co sprawiło, że doświadczenie to było niezwykle fascynujące. Te podróże nie tylko umożliwiły nam odkrycie kolejnych zakątków wyspy, ale także pozwoliły lepiej poznać jej charakter i unikalny urok, co wzbogaciło nasze doświadczenie edukacyjne i osobiste.

Mobilność edukacyjna na Teneryfę w ramach realizowanego w Społecznej Jedynce projektu “Innowacyjne podejście do rzeczywistości szkolnej w obliczu pandemii COVID-19” została finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus, Edukacja Szkolna.