Uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w niezwykłym projekcie po przeczytaniu lektury pt. Akademia pana Kleksa. Na czas omawiania lektury stali się uczniami Akademii pana Kleksa. Nie mieli możliwości spotkania profesora, jednak otrzymywali od niego listy ze wskazówkami dotyczącymi pracy w jego szkole. Za każde dobrze wykonane zadanie zamiast ocen otrzymali piegi. Zajęcia w Akademii zostały rozplanowane na sześć godzin dydaktycznych w blokach dwugodzinnych.
Wchodząc do sali, dzieci losowały z woreczka kolorowe kleksy (w 5 kolorach), co pomogło podzielić je na 5 grup. Każda grupa zaczynała inne zadanie czyli do „lekcję” w akademii pana Kleksa. Na ławkach znajdowały się nazwy lekcji oraz instrukcje, na czym dana „lekcja” polega. Uczniowie uczestniczyli w następujących lekcjach: „Przędzenie liter”, „Kleksografia”, „Rupieciarnia”, „Geografia” i „Kolorystyka”.
Kolejnym tematem lekcji była „Portrelogia – czyli jaki jest Ambroży Kleks-opis postaci nieco inaczej”. Podczas tych zajęć uczniowie także pracowali w pięciu zespołach. Każda grupa otrzymała duży format papieru i stanowisko z przyborami plastycznymi takimi jak: farby, kredki, kolorowy papier, plastelina, bibuła, nożyczki, agrafki, gąbki kuchenne, kawałki sznurków, kleje itp. Następnie uczniowie otrzymali listy od pana Kleksa, które zawierały instrukcje oraz fragment lektury stanowiący podstawę ich charakterystyki. Finałem prac było przedstawienie przez każdą z grup przygotowanych portretów. Istotne, by dokładnie wskazali elementy, które wyczytali z otrzymanego fragmentu. Ta praca była wstępem do nauki opisu postaci.
Następny dzień upłynął pod hasłem „Ostatni dzień w Akademii”. Uczniowie znów otrzymali fragmenty lektury opisujące wygląd Akademii oraz list od Pana Kleksa z poleceniem wybudowania modelu tej niezwykłej szkoły. W efekcie powstały wspaniałe makiety Akademii Pana Kleksa.
Zajęcia inspirowane były doświadczeniami zdobytymi przez panią Beatę w trakcie kursu English Language Development & Creative Methodology. podczas mobilności dla nauczycieli Erasmus+ w Alpha School of English na Malcie, będącego częścią projektu Erasmus+ realizowanego w naszej szkole.